kurdesen.gen.tr https://www.kurdesen.gen.tr Kurdeşen, Kurdeşen Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kurdesen.gen.tr Thu, 21 Mar 2013 00:00:00 +0000 Wed, 19 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Kurdeşen Hastalığı https://www.kurdesen.gen.tr/kurdesen-hastaligi.html Tue, 27 Nov 2018 23:01:32 +0000 Kurdeşen hastalığı, tıpta ürtiker olarak tanımlanan bir cilt hastalığıdır. Ciltteki kaşıntılı ve kızarık kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bunlar ciltte her yerde oluşabilir. Kurdeşen hastalığında döküntüler kalem ucu Kurdeşen hastalığı, tıpta ürtiker olarak tanımlanan bir cilt hastalığıdır. Ciltteki kaşıntılı ve kızarık kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bunlar ciltte her yerde oluşabilir. Kurdeşen hastalığında döküntüler kalem ucu gibi ufak olabildiği gibi bir tabak büyüklüğünde de olabilir. Bazı bölgelerde döküntüler birleşerek büyüyebilir. Kabarıklıkların kaybolması genellikle 24 saat içinde olur. Bunların yerine yenileri gelebilir. Bu sayede rahatsızlık daha uzun süre etkili olabilir. Ancak kurdeşen hastalığı genellikle 6 hafta içinde geçer. Bu süreyi aştığında kronik kurdeşen hastalığı ortaya çıkar. Kurdeşen döküntüleri aynı zamanda şiddetli kaşıntıya, ağrıya ve yanma hissini de neden olabilir. Özellikle geceleri belirtiler daha etkili olur. Kurdeşen hastalığı genellikle alerjik etkenlerden oluşur. Ancak hastalığı tetikleyen başka etkenlerde bulunur. Bazen etkenlere bağlı olarak sadece belirli bir alanda etkili olabilir.

Kurdeşen hastalığı kimleri etkiler

Bu hastalık toplumda en fazla görülen cilt hastalıkları arasındadır. Yaş gözetmeksiniz çocuklarda, yetişkinlerde etkili olabilir. Fakat orta yaştaki kadınları daha fazla etkilediği söylenebilir. Bebeklik ve çocukluk çağındaki kurdeşen hastalığının belirtileri ve nedenleri genellikle benzer özellikler taşır.

Kurdeşen hastalığı neden olur

Alerjik bir etken hastalığı tetikleyebilir. Bu tür etkenler arasında en fazla görülenler ise;
 • Böcek ısırığı ve böcek sokmaları
 • Alerji aşıları
 • Hayvanlar
 • Polenler
 • İlaç kullanımı
 • Lateks gibi ürünlere dokunma
 • Kozmetik ürünleri
 • Çeşitli yiyecekler, özellikle süt, yumurta, kuruyemiş, kabuklu deniz ürünleri, asitli meyveler
Alerjik etkenlerin dışında kurdeşen hastalığına sebep olan etkenler arasında ise;
 • Bağırsak parazitleri
 • Ailede genetik olarak bu hastalığın olması
 • Soğuk algınlığı, viral hepatit, mantar ve parazit enfeksiyonları
 • Cildin sertçe kaşınması
 • Bitkilerin bir kısmı
 • Doğumdan sonra
 • Sıcak ve soğuğa maruz kalınması
 • Güneşe maruz kalınması
 • Egzersizler
 • Kimyasallara temas edilmesi
 • Tiroit gibi hastalıklar
 • Suyla temas edilmesi
 • Stresli olmak gibi etkenler hastalığı tetikleyerek, farklı sürelerde döküntülerin oluşmasına neden olabilir.
Kurdeşen HastalığıKurdeşen hastalığı tanısı

Genellikle hastadaki döküntülerin bir dermatolog tarafından incelemesi tanı için yeterli olur. Fakat önemli olan hastalığa sebep olan etkenin belirlenmesidir. Bu hastanın anlattıklarıyla, yapılan kan testleri, alerji testleri, cilt biyopsisi gibi etkenlerle tespit edilir. Ancak kronik kurdeşen hastalığı olanlarda bu etkenin belirlenmesi zor olabilir. Fakat 6 haftadan daha uzun devam eden kronik kurdeşen daha az görülür. Bu hastalarda da bazen yıllarca döküntüler olabilir. Eğer altta başka bir hastalık etkeni yoksa kronik kurdeşen hastalığı yaşamı tehdit etmez.

Kurdeşen hastalığı tedavisi

Döküntüler hafif ve orta şiddette olursa kurdeşen hastalığı tedavisinde genellikle antihistaminik alerji ilaçları kullanılır. Ayrıca kortizon ilaçları, iltihap ilaçları ve antibakteriyel ilaçlarda kullanılır. Tedavide önemli olan hastalığa yol açan etkenlerin uzaklaştırılmasıdır. Kronik kurdeşen hastalarının özellikle sigara, alkol, aşırı yorgunluk gibi etkenlerden uzak durması faydalı olur. İyi seyirli bir hastalık olmasına rağmen, hastaların genel alışkanlıklarını gözden geçirerek alerjik etki yapabilecek olanlardan uzak kalması da faydalı olacaktır.
]]>
Kurdeşen Çeşitleri https://www.kurdesen.gen.tr/kurdesen-cesitleri.html Wed, 28 Nov 2018 17:26:11 +0000 Kurdeşen Çeşitleri, Kurdeşen kırmızı renkte döküntüler ile kendini belli eden alerjik ve kaşıntılı deri hastalığı türüdür. Kurdeşene ürtiker adı da verilmektedir. Oluşan kabarıklar genelde 05, ve 1 santi metre arası Kurdeşen Çeşitleri, Kurdeşen kırmızı renkte döküntüler ile kendini belli eden alerjik ve kaşıntılı deri hastalığı türüdür. Kurdeşene ürtiker adı da verilmektedir. Oluşan kabarıklar genelde 05, ve 1 santi metre arasında değişmekte olan ödemli şişkinlikle seyreder. Bunlar tek, tek olacağı gibi bütün bir vücudu kaplayacak kadar büyük alanlar şeklinde de seyredebilir. Bazende küçük, küçük aynen sivilce gibi kırmızı kabarıklar da oluşur. Kurdeşen hiçbir şekilde bulaşan bir hastalık türü değildir. Oluşan döküntülerin yaygın olabilmesi ise kişiden kişiye bulaşacağı gibi bir endişe yaratmış olsa dahi dokunmak ile kurdeşenin başka bir kişiye kurdeşeni bulaştırmak kesinlikle mümkün olmaz. Kurdeşen toplumda en çok rastlanılan hastalıklardan birisidir. Her yüz hastadan en az yirmisi hayatında bir kez ürtiker yani kurdeşen döküntüsü geçirmiştir. Kurdeşen çeşitleri
 •  Akut Kurdeşen
 •  Kronik Kurdeşen olarak ikiye ayrılmaktadır.
Akut Kurdeşen

Akut Kurdeşen Akut seyir eden kurdeşen etken maddelere maruz kalındığı zaman yani Akut kurdeşene sebep olan bir olaya rastlanıldığında bu stres yada birtakım gıdalar olabilir. Akut Kurdeşen birden en az iki yada altı saat içerisinde ortaya çıkan bir durumdur. Kronik seyir eden kurdeşen ise bu olaydan altı hafta daha uzun süren durumlarda meydana gelen duruma verilen addır. Akut Kurdeşen Hepatit B enfeksiyonları, diş apsesi ve safra kesesi iltihapları kurdeşen ile en çok alakalı olan hastalık türleridir. Burada kurdeşen yani ürtiker çok ısrarcı seyir eder. Yani tam altı haftanın üzerinde iken halen şikayetlerin olduğu durumlarda enfeksiyon hastalıkları en çok akla gelen durumlardan birisidir. Akut kurdeşen yani akut ürtiker ise çok daha kısa süreli olur. başladığı gibi birden en az bir gün içerisinde yada üç gün içerisinde sona ermektedir. Akut Kurdeşen çok azda olsa altı haftaya kadar uzayabilir.

Kurdeşen ÇeşitleriKronik Kurdeşen

Ancak kronik kurdeşen ise yani kronik ürtiker altı haftadan çok daha uzun sürer. Bu süre içinde on sene yada yirmi seneye kadar uzayabilir. Kronik kurdeşen başka deri hastalıkları ile çok karıştırılan bir hastalık türü değildir. Çok az yalnızca kaşıntı ile birlikte seyir ettiği zaman atopik dermatit ve karıştırılabilir yada ilaç döküntüleri az karışır. Kronik Kurdeşen onun haricinde kendi bulguları ile seyir eden kendi özelliklerini göstermekte olan bir hastalıktır. Kronik kurdeşen başka deri hastalıları çok fazla karıştırılmaz kurdeşen doktora başvurmadan eğer daha öncesinde buna benzeyen deri hastalığı geçirmiş ise yada görmüş ise bazen hasta kişilerin kendisi de kurdeşen olduğunu bile düşünür. Ancak çoğunluk ile hasta kişiler kurdeşen geçirdiklerini düşünürler. Ancak çoğunlukla hastalar kronik kurdeşen geçirdiklerini bilemezler yalnızca yaygın olan deri döküntüleri sebebi ve ilham yapıp doktora giderler. Mutlaka böyle bir deri döküntüsü olduğu anda teşhisi kendi kendinize koymak doğru değildir. Mutlaka bir doktorun yardımı ile teşhisin konulması daha doğru olmaktadır. Herhangi bir rahatsızlığınızda kendi kendinize teşhisi koyarak kesinlikle tedavi yoluna girmeyin. Mutlaka doktorun tavsiye etmiş olduğu ilaçları alın.
]]>
Kurdeşen İlaç https://www.kurdesen.gen.tr/kurdesen-ilac.html Sat, 25 Jan 2020 11:25:05 +0000 Kurdeşen İlaç, Tıp dünyasının ürtiker olarak adlandırdığı kurdeşen hastalığının belirtileri vücutta oluşan kızarıklar, kaşıntı çıkaran kabarıklar ve deride oluşan plaklardır. Bu belirtiler de adı geçen rahat Kurdeşen İlaç, Tıp dünyasının ürtiker olarak adlandırdığı kurdeşen hastalığının belirtileri vücutta oluşan kızarıklar, kaşıntı çıkaran kabarıklar ve deride oluşan plaklardır. Bu belirtiler de adı geçen rahatsızlıklar ile birleşebilir ve etkileri çoğalabilir. Ve oluşan plakların uçlarını tam olarak çizmek her zaman mümkün olmaz. Lezyon adı verdiğimiz bu plaklar kurdeşen için lazım gelen ilaçlar sayesinde genel itibariyle bir süre sonra iyileşir ancak vücudun değişik bölgelerinde tekrardan oluşum gösterebilirler.

Bu hastalık çocuğun genel sağlığını bozacak türden bir hastalık olmasa da yine de sinir bozan bir yönü vardır. İlaçla tedavisi mümkün olan kurdeşenin oluşmasını tetikleyen sebepler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazen yenilen bir yiyecek veya içeceğin, hatta bu yiyecek ve içeceklerin sıcak ya da soğuk oluşu kurdeşen oluşmasına neden olan bir etkidir.

Böyle bir durumda eğer kişi rahatsız olduğu sebebin tekrarlanması halini yaşarsa kurdeşenin tekrarlanma olasılığı da yükselir. Sadece bir kez görünüp, daha sonra tümüyle kaybolduğu da görülen bu hastalık gurubunda ilaçla tedavi yöntemlerinin rahatsızlık tamamen geçene kadar uygulanması gerekir. Örneğin bebeğinizin bahçede oyun oynadığı esnada kolunun çalılara sürtünmesi kolunda kızarıklık oluşmasına neden olabilir. Veya yemek yedikten sonra bir takım gıda maddelerine karşı vücudun gösterdiği reaksiyon kızarıklık oluşumuna sebep verebilir. Özellikle çocuğun beslenmenin yetersiz kalması durumunda vücudunun zayıf düşmesi halinde gıda alerjisinin ortaya çıkma olasılığı fazladır, tam tersi durumlarında çocuğunuz kendisini dinç ve güçlü hissettiğinde kurdeşen ve alerji ihtimali de azalmaktadır. Eğer ki çocuğunuzun belirli ve besin maddesini yedikten sonra kurdeşene rastlanılıyorsa, çocuğun bu besini tüketmesini ortadan kaldırmalısınız ayrıca kurdeşen ilaçlarını aksatmamalısınız.

Kurdeşen İlaç

Ciddi bir alerji probleminin de habercisi olabilen kurdeşen özellikle dışarıdan herhangi bir etki olmaksızın sadece strese neden olan etkilerle bile ortaya çıkabilmektedir. Böyle durumlarda çocuğun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekir ve bunun için de sağlıklı ve dengeli beslenme ile düzenli uyku alması sağlanmalıdır.

Kurdeşen ilaç olarak Farmakolojik tedavi seçenekleri şunlardır:

Kurdeşen ilacı için, Kurdeşen hastalığının ilk tedavi basamağını feksofenadin, setirizin, loratadin gibi yüksek olmayan sedatif faaliyete sahip H1 reseptörlerine engel koyan antihistaminikler oluşturur. Bunlar arasından en çok tercih edileni difenhidramin ve hidroksizindir. Faydası tam olarak belirlenemeyen ranitidin, simetidin, famotidin gibi H2 ve H1 antisitaminleri ile kombinasyon şeklinde kullanıldığında yeni bir rol kazanmış olur.

Bunlardan ayrı olarak olumlu etkileri olduğu belirtilen ilaç grubu ise şöyle sıralanabilir

 • Doksepin
 • Omalizumab
 • Epinefrin
 • Metotreksat kolsisin (ürtikerval vaskülit) indometazin
 • Glukokortikoidler

Şunu ifade etmek gerekir ki kronik veya sürekli nükseden kurdeşen olan kişiler gelişmiş tetkik ve tedavi yöntemleri için dermatologlar tarafından tedavi altına alınmalıdır. Ürtikeryal vaskülit durumunun söz konusu olduğu hallerde kesinlikle dermatoloğa sevk edilmesi gerekir. Dermatolog, immünolog allerji uzmanı veya romatoloğun ortaklaşa çalışma yapması, nükseden, refrakter, ağır veya kronik kurdeşen hastalıkları gibi belirlenmiş konularda münasip görülmektedir.

Kurdeşen ilaç olarak önerilen modern tıp tedavileri:

Kurdeşen hastalığının ilaç tedavisinde doktorunuz kaşıntının azalması veya önlemesi maksadı ile antihistamin tipi ilaçlar ve topikal kremler verebilir.

Kurdeşen İlaç gibi etki eden faydalı terapiler:
Kurdeşenin en büyük etken noktası stresin  ve alerjinin önüne geçen tedavi yöntemleri örneğin aroma]]> Ahmet Maranki Kurdeşen Tedavisi https://www.kurdesen.gen.tr/ahmet-maranki-kurdesen-tedavisi.html Thu, 29 Nov 2018 14:46:11 +0000 Ahmet Maranki kurdeşen tedavisi, tıbbi adı 'üritiker' olan kurdeşen; genç yaşlı her yaşta yaygın görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Kurdeşen vücudun çeşitli bölgelerinde; kızarıklık, aşırı kaşıntı ve kabarıklıkl Ahmet Maranki kurdeşen tedavisi, tıbbi adı 'üritiker' olan kurdeşen; genç yaşlı her yaşta yaygın görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Kurdeşen vücudun çeşitli bölgelerinde; kızarıklık, aşırı kaşıntı ve kabarıklıklar şeklinde kendini gösterir ve kişiyi oldukça rahatsız eden bir problemdir. Genellikle alerjik nedenlere bağlı olarak meydana gelir. Örneğin; yumurta, süt, çilek ve kabuklu yemişler gibi gıdaların tüketimi, böcek sokmaları, antibiyotikler, güneş ışınları, bazı bitkilerin cilde temas etmesi gibi faktörler alerjik reaksiyona yol açabilir. Bunun sonucunda da kurdeşen denilen cilt rahatsızlığı görülebilir. Ayrıca stres ve üzüntü gibi depresif durumlarında sebep olacağı kurdeşen; kimi zaman kısa, kimi zaman ise uzun süreli olabilmektedir. Alerjik nedenlere bağlı değilse birkaç gün içinde belirtiler kaybolur. Ancak uygulanacak doğru tedavi yöntemleriyle 15 gün gibi zaman diliminde bu hastalıktan kurtulmak mümkündür. 


Sabır ve hassasiyet gerektiren kurdeşen rahatsızlığı, bitkisel yollarla da tedavi edilebilen bir problemdir. Prof. Dr. Ahmet Maranki, birçok hastalıkta olduğu gibi kurdeşen için de doğal kürlerin yapılabileceğini açıklamıştır.

Ahmet Maranki Kurdeşen TedavisiAhmet Maranki kurdeşen için bitkisel önerisi:

Öncelikle kurdeşen hastalığına karşı, karaciğer ve safra kesesinin temizlenmesi gerektiğini savunan Ahmet Maranki; iki farklı bitkisel kür tarifi ile kurdeşene tavsiyede bulunmaktadır. Birincisi; sahdere ve hindiba şerbeti ile peynir suyunu karıştırıp bol miktarda içilmesidir. İkincisi ise; karahelile, ravend ve koruk şerbetine yine peynir suyu ekleyerek içilmesidir. 

Bu yöntemler sadece bitkisel olup, kullanmadan önce mutlaka doktora başvurulmalıdır. Her ne kadar doğal olduğunu söylesek de, bazı bitkiler kişilerde yan etkiyelere neden olabilir. Her hastalık gibi kurdeşen içinde, rahatsızlığa yol açan etkenin saptanması tedavi için büyük önem taşımaktadır.
]]>
Kurdeşen Duası https://www.kurdesen.gen.tr/kurdesen-duasi.html Fri, 30 Nov 2018 13:33:32 +0000 Kurdeşen Duası, Derdi veren Rahman dermanını da derdin içerisinde gizlemiştir. Ayeti Kerimeler ile insan vücudunda oluşan bu hastalık, doktorlardan çare bulunmayan kurdeşen hastalığı için çok faydalıdır. Kurdeşen hastal Kurdeşen Duası, Derdi veren Rahman dermanını da derdin içerisinde gizlemiştir. Ayeti Kerimeler ile insan vücudunda oluşan bu hastalık, doktorlardan çare bulunmayan kurdeşen hastalığı için çok faydalıdır. Kurdeşen hastalığı diğer ismiyle ürtiker olarak da bilinir. Kurdeşen hastalığında deri yüzeyinde kızarıklık ve şişlik görülür. Genellikle deri yüzeyinde döküntüler meydana gelir. Yani ciltte aniden başlayan, alerjik bir deri hastalığıdır. Alerjik deri döküntüsü olarak bilinen bu hastalık, özellikle küçük çocuklarda daha belirgin bir halde görülmektedir. Bu hastalık, kırmızı lekeler ile kendini gösterir. Bazı zamanlarda bu  hastalığı vücut belirler. Çünkü insanlar ilaca veya aşıya karşı hassas bir yapıya sahiptir. Bu sebeple arı sokması gibi durumlarda vücut yapısı için büyük bir rahatsızlık ortaya çıkarabilir. Deri yüzeyinde, herhangi bir bölgede oluşması halinde çoğalmasına izin verir. Yani kırmızı pullar, vücut yüzeyinde hızlı bir şekilde yayılır. Yüksek ısıya maruz kalındığı zaman kaşıntı ve yayılma çok daha fazla görülür. Bazıları ise, kepek şeklindedir ve pul, pul dökülür. Bu kaşıntı özellikle gece yarısı ve çok sıcak olduğu zamanlarda meydana gelir. Kızarıklar genelde kabarcık halindedir ve küçük boyutta olur. Yayılma süresi çok hızlıdır ve kaşındıkça daha yoğun olarak rahatsızlığa sebebiyet vermektedir. Kronik ürtiker ise, güneş ışığı, deri yüzeyinin aşırı sıcağa maruz kalması ve alerjik hastalıklar tarafından meydana gelir. Allah'u Teala'nın şifasını yaratmadığı hiçbir hastalık yoktur. İnsanın ayağına batan bir diken için dahi günahlarının silineceği müjdelenmiştir. Bu durumda kişiyi çok rahatsız eden kaşıntılı zamanlarda kurdeşen duası okunur ise Allah'ın izni ile kaşıntıyı geçirmektedir. Bu yüzden kaşıntılı hastalıklar kişiye büyük eziyet verir. Bu hastalıktan iyileşmekle birlikte deride oluşan kızarıklık ve lekelerde zamanla yok olur. Bu surelerden yararlanılması için kişinin yaptığı dualar ile kendi şifası için okuyup, yüce rabbinden şifa dilemesi de kabul görür.

Kurdeşen DuasıKurdeşen Duası

"Bismillahirrahmanirrahim"

Ve yes'elüneke anil cibali fe kul yansifuha rabbi nesfa. Fe yezeruha kaan safsafa. La tera fiha ivecen ve la emta.

"Rahman ve Rahim Olan Allah (c.c.)'ın adıyla"

Sana dağlar hakkında sorarlar. De ki; Allah'ım onları üfleyip savuracak. Böylece yerlerini dümdüz ve bomboş bırakacak. Orada ne bir iniş ne de bir yokuş göreceksin.

"Bismillahirrahmanirrahim"

Bismiilahil-kebiri euzü billahil-azimi min külli ırkın ne'arin ve min şerri harrin-nari.

"Rahman ve Rahim Olan Allah (c.c.)'ın adıyla"

Ulu Allah'ın adıyla, kanla kabaran her bir damardan ve ateş hararetinin şerrinden azamet sahibi Allah'a sığınırım.

"Bismillahirrahmanirrahim"

Allahümme inni euzü bike minel-cüzami ve-barası vel'cünuni ve min seyyiil-esgami.

"Rahman ve Rahim Olan Allah (c.c.)'ın adıyla"

Ey Allah'ım! Cüzzamdan ve kurdeşen hastalığından sana sığınırım. Öyle bir şifa ver ki, hastalık izi ve eseri kalmasın.

"Bismillahirrahmanirrahim"

Allahümme rabben-nas müzhibel-be's enteş-şafi la şafiye illa ente üşfi şifaen la yüğadirü sekamen.

"Rahman ve Rahim Olan Allah (c.c.)'ın adıyla"

Ey Allah'ım insanların Rabbi sensin, her yerde zorluğu gideren sensin. Şifa ver, şifayı sadece sen verirsin.]]>
Ürtiker Kurdeşen https://www.kurdesen.gen.tr/urtiker-kurdesen.html Fri, 30 Nov 2018 14:54:31 +0000 Ürtiker kurdeşen, ciltte meydana gelen, kaşıntılı ve kırmızı şekilde meydana gelen kabarcıklardır. Ürtiker kurdeşen, bulaşıcı bir cilt hastalığı değildir. Ürtiker kurdeşen cildin herhangi bir yerinde oluşum göster Ürtiker kurdeşen, ciltte meydana gelen, kaşıntılı ve kırmızı şekilde meydana gelen kabarcıklardır. Ürtiker kurdeşen, bulaşıcı bir cilt hastalığı değildir. Ürtiker kurdeşen cildin herhangi bir yerinde oluşum gösterebilir. Bazen toplu iğne başı kadar olabilirken, bazen çok daha büyük kabarcıklara neden olabilir. Döküntüler birleşerek kabarcıklar irileşebilir. Kurdeşen nedeniyle ortaya çıkan kabarcıklar genelde 1 gün içinde ortadan kaybolur. Fakat kaybolan kabarcıkların yerine yenileri çıkar. Dolayısıyla kurdeşen birkaç gün devam edebilir. Bu şekilde seyreden kurdeşen genelde 1,5 aydan kısa sürer. Eğer 1,5 ayı geçmesine rağmen hala devam ediyorsa kronik ürtiker kurdeşen olarak tanımlanır.

Ürtikerde, cilt yüzeyinde hafif kabartılı, pembe ya da kırmızı döküntüler meydana gelir. Döküntü bazen tek başına bazı durumlarda ise gruplar şeklinde oluşabilir. Oluşan gruplar geniş bir alan bularak burada birleşerek daha da büyüyebilir. Kaşıntı, yanma ya da ağrı hissi uyandırabilir. Yaşanan şikayetler daha çok geceleri şiddetini arttırır. Akut olarak gelişen kurdeşen genelde alerjik bir etki sonucu meydana gelir. Bazı kişilerde ise belirli bir nedene bağlı olarak ürtiker kurdeşen her zaman aynı noktada oluşum gösterir.

Ürtiker KurdeşenÜrtiker kurdeşen kimlerde görülür

Toplumda oldukça sık karşılaşılan bir cilt hastalığı olan ürtiker kurdeşen, küçük büyük her yaştan insanda görülebilir. Ancak orta yaş grubu kadınlarda daha etkili bir hastalıktır. Kurdeşen küçük büyük kimde görülürse görülsün yaşanan şikayetler hemen hemen aynıdır.

Ürtiker kurdeşen nedenleri nelerdir

Kurdeşenin en önemli nedeni alerjik tepkimedir. Alerjik tepkiye ve dolayısıyla ürtiker kurdeşene neden olan faktörler;
 • Kullanılan ilaçlar
 • Böcek sokmaları
 • Kozmetik ürünler
 • Bazı hayvanlar
 • Polenler
 • Yiyecekler
Alerjik tepkime haricinde ürtiker kurdeşen nedenleri
 • Bağırsak parazitleri
 • Genetik
 • Bazı bitkiler
 • Stres
 • Aşırı sıcak ya da soğuk
 • Güneşe maruz kalmak
 • Tiroid veya lupus hastalığı
 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Deniz, havuz
 • Doğum sonrası
 • Cildin baskıya maruz kalması
Ürtiker kurdeşen belirtileri
 • Ciltte deri üstünde kırmızı kabarcıklar
 • Ortaya çıkan kabarcıkların boyutu milimetreden santimetreye kadar ulaşabilir.
 • Oluşan döküntülerin etrafı kırmızı, orta kısmı ise beyaz olur.
 • Döküntülerde ödem varsa birdenbire ortaya çıkabilir.
 • Kabarcıklar belirli alanlarda sınırlı olabileceği gibi tüm ciltte hakim olabilir.
 • Anide başlayan ve ateşle devam eden kaşıntı yaşanabilir.
 • Akut kurdeşende ortaya çıkan döküntüler en geç bir gün içinde ortadan kaybolur.
Ürtiker kurdeşen tanısı nasıl yapılır

Ürtiker için cilt doktorunu başvurulmalıdır. Doktor ciltte oluşan döküntüleri gördüğünde tanıyı kolaylıkla koyabilir. Fakat ürtikerin neden kaynaklandığını öğrenmek için bazı testlerin yapılması gerekir. Alerji, kan ve cilt biyopsisi tanı için kullanılabilir. Ürtiker kurdeşen kronikleşmişse neden kaynaklandığını bulmak biraz zaman alabilir. Kronik kurdeşen bazı vakalarda aylar ya da yıllarca görülebilir. Ara ara batarak tekrar çıkar.

Ürtiker kurdeşen tedavisi

Ürtiker kurdeşen hafif ya da orta dereceliyse genelde antihistaminik ilaçlar reçete edilir. Ayrıca kortizon, antibakteriyel veya iltihap önleyici ilaçlar da tedavi için uygun görülebilir.

İlaç tedavisinin yanı sıra, ürtiker kurdeşen için bitkilerden de yardım alınabilir. Zencefil, çay şeklinde hazırlanarak banyo suyuna eklenebilir. Banyo suyu olarak kullanıldığında kurdeşen nedeniyle ortaya çıkan plaklara karşı faydal]]> Hamilelikte Kurdeşen https://www.kurdesen.gen.tr/hamilelikte-kurdesen.html Sat, 01 Dec 2018 11:49:24 +0000 Hamilelikte kurdeşen, Cilde görülen kırmızı, şiş ve kaşıntılı döküntüler olarak ortaya çıkmaktadır. Hamilelikte kurdeşen, yeri ve şekli değişerek gurup halinde görülür. Halk arasında kurdeşen diye bilinen bu rahatsı Hamilelikte kurdeşen, Cilde görülen kırmızı, şiş ve kaşıntılı döküntüler olarak ortaya çıkmaktadır. Hamilelikte kurdeşen, yeri ve şekli değişerek gurup halinde görülür. Halk arasında kurdeşen diye bilinen bu rahatsızlığın tıbbi ismi ürtiker' dir. Öncelikte çoğunlukla karın bölgesinde oluşmaya başlar. Genellikle ciddi bir rahatsızlık değildir lakin döküntüye eşlik eden kaşıntı kişiye son derece büyük bir rahatsızlık verir. Hamilelikte kurdeşen çoğu zaman yüzde çıkmaz. Kol, bacak, bacak, karın bölgesinde bazende genital bölgede ortaya çıkmaktadır. Hamilelikte kurdeşen tedavisi için muhakkak doktora gidilmesi ve hamilelikte kurdeşene neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Hamilelikte kurdeşen nedenleri, Kurdeşene genellikle alerjiler yol açmaktadır. Lakin hamilelikte kurdeşen istisnai bir durumdur. Hamilelikte kurdeşen nedenlerini şöyle sıralayabiliriz,
 • Cildin gerilmesi, Hamilelikte cildin gerilmesi kurdeşene yol açabilmektedir. Gebe kişinin karın bölgesindeki deri rahimdeki bebeğe yer açmak için gerilmektedir. Bu gerilme ve değişiklikler döküntülere yol açabilmektedir. 
 • Hormonal değişiklikler, Bazı durumlarda gebe kişide yaşanan hormonal değişiklikler döküntüleri tetikleyebilir. Östrojen ve progesteron gibi hormonlarda görülen dalgalanma hamilelikte kurdeşene yol açabilir. Hamilelikte salgılanan hormonlarda deride döküntülere neden olabilir. Bazen kurdeşene içi su dolu şişlikler de eşlik eder. Ancak bunlar zararsız lezyonlardır. 
 • Alerjik yiyecekler, Hamilelik döneminde bazı durumlarda bazı gıdalar kişiye alerji yapabilmektedir. Örneğin; Yumurta, domates, fıstık, baharatlar, istiridye soya fasulyesi gibi gıdalar hamilelikte kurdeşene yol açabilmektedir. Bilinen alerjisi olan kişiler gebelikte bu tür gıdalardan uzak durması gerekir. 
 • İlaçlar, Kişinin vücudunun çeşitli ilaçlara verdiği tepkide hamilelikte kurdeşene yol açabilir. Bu nedenle gebe bir kadının doktora danışmadan kendi başına veya eczaneden ilaç almaması gerekir. Doktora gidildiği zaman ise bütün alerji öyküsünü anlatması gerekir. Doktor hamilelikte meydana gelen hormonel değişikliklere uygun ilaçlar önerecektir. 
 • Gıdalardaki kimyasal maddeler, Hazır paketlenmiş, dondurulmuş, gıdalarda bazı gıda boyaları ve koruyucu içeren katkı maddeleri bulunur. Bunlar ise hamilelikte kurdeşene yol açabilir. Hamile kadınların daima ev yapımı yiyecekler yemesi olabildiğince hazır gıdalardan uzak durması gerekir. 
 • Stres, Hamilelikle birlikte anne adayında oluşan stres hali kurdeşene neden olabilmektedir. Kendi ve bebeğinin sağlığı doğum heyecanı kişinin stresli olmasına ve buna bağlı olarak döküntüler oluşmasına neden olabilir. 
Hamilelikte KurdeşenHamilelikte kurdeşen tedavisi, Gebelikte görülen kurdeşen anne ve bebek için tehlike arz etmez. Gebelikte genel hijyen kuralına dikkat edilmesi bu dönemde kurdeşeni önleyecek tedbirlerden birisidir. Her kadında hamilelikte kurdeşen görülmez. Görülen kadınlarda da bu rahatsız bir durumdur. Aşırı kaşıntı hissi anneyi rahatsız edeceği için şunlar uygulanabilir,
 • Kaşıntı giderici kremler, Doktora hamilelikte kurdeşen şikayeti ile gittiğiniz zaman jinekolog döküntüye bağlı kaşıntıyı giderecek kremler önerecektir. Bu kremler tahriş hissini azaltır ve cilde serinlik hissi verir. Kullanılan bu kremler kaşınma hissini büyük ölçüde götürecektir.
 • Anti-histaminik ilaçlar, Histaminin döküntüye yol açtığı durumlarda kullanılır. İlaçlar histaminin düzeylerini kontrol eder ve azaltır. Buda annenin kaşıntı hissinden dolayı oluşan rahatsızlığını ciddi düzeyde azaltır.
 • Calamine veya nemlendirici kremler, Hamilelik dolayısıyla deride genişlemeye bağlı kuruluğa ve aşırı kaşıntıya iyi gelir. Cildi nemlendiren bu kremler ve calamine içeren losyonlar serinletici özellikleri sayesinde anneyi rahatlatacaktır. Kronik Kurdeşen https://www.kurdesen.gen.tr/kronik-kurdesen.html Sun, 02 Dec 2018 10:54:37 +0000 Kronik Kurdeşen, Kronik kurdeşen uzun süreli alerjik reaksiyonlar ile deride döküntü, kaşıntı ile kendini gösterir. Kronik kurdeşen 6 haftadan uzun sürer ve cildin daha derin kısmını etkiler. Kronik kurdeşen top Kronik Kurdeşen, Kronik kurdeşen uzun süreli alerjik reaksiyonlar ile deride döküntü, kaşıntı ile kendini gösterir. Kronik kurdeşen 6 haftadan uzun sürer ve cildin daha derin kısmını etkiler.

  Kronik kurdeşen toplumda sıkça görülür bu durum çoğu zaman hastaların ve hekimlerin canını sıkan bir hastalık olarak meydana çıkmaktadır. Kronik kurdeşen tedavi edebilmek için mutlaka altta yatan nedenler araştırılmalı ve tedavileri ön plana çıkarılmalıdır. Kronik kurdeşen hastalığında birçok yöntem kullanılmasına rağmen kesin ve yüz güldürücü sonuçlar almak oldukça zordur.

  Kurdeşen hastalığı bir diğer bilinen adı ürtiker, alerjik deri döküntüsü olarak kendini belirtir. Kronik kurdeşen hastalığı birçok nedenlerden dolayı meydana çıkmaktadır ve çoğunlukla küçük çocuklarda belirgin halde görülmektedir. Kronik kurdeşen vücudun herhangi bir bölümünde kırmızı lekeler olarak kendini belirtir ve tatlı bir kaşıntı ile kişiyi rahatsız eder. Kurdeşen iki farklı şekilde görülmektedir bunlar Akut kurdeşen ve Kronik kurdeşendir.

  Kronik kurdeşen bazı faktörler tetiklemektedir Güneş ışığı, cildin aşırı sıcağa maruz kalması ve alerjik rahatsızlıkların tetiklemesi sonucu meydana gelebilmektedir. Kronik kurdeşen bazen çok önemli sorunlara yol açabilmektedir. Bazen solunum problemleri yaratabilir, ellerde ve ayaklarda şişmeye neden olabilir, dudaklarda ve gözlerde şişlik olabilir.

  Kronik Kurdeşen

  Kronik kurdeşen belirtileri: Kurdeşen deri üzerinde oluşur ve çevresine yayılması mümkün olur.

  • Vücutta kırmızı pullar şeklinde oluşur ve hızlı bir şekilde çevresine yayılır.
  • Kronik kurdeşenlerin bazılarının rengi pembemsi olur ve pul, pul döküntüler olur.
  • Kurdeşen kaşıntıları gece yarıları daha çok görülür ve çok sıcak ortamlarda daha çok olur.
  • Kurdeşen kaşıntıları kişinin psikolojisini bozacak derecede olur ve depresyona götürecek dereceye getirir.
  • Kronik kurdeşen de kızarıklıklar genellikle minik boyutta ve kabarcıklar halinde olur çok hızlı bir şekilde yayılırlar ve neden olduğu kaşıntı aşırı rahatsızlık verir.

  Kronik kurdeşenin nedenleri: kronik kurdeşen hastalığı genellikle gençlerde görülmektedir. Kurdeşen en az 6 hafta süresince her gün görülebilir veya 1-2 günde bir deride döküntüler meydana gelir.

  • Kronik kurdeşen de çoğunlukla neden oluştuğu anlaşılmaz sadece hastaların bir bölümünde kurdeşen nedeni anlaşılır.
  • Kronik kurdeşene ailesel hastalıklar, stres, fiziksel faktörler, cilt dışı sistemik hastalıklar, cilt rahatsızlıkları neden olmaktadır.
  • Kurdeşen dış etkenlerin veya alınan gıdaların, ilaçların verdiği sebebiyet den dolayı deri damarlarında genişleme meydana gelir. Bu durumda dokuya kan sızması ile kendini belirtir ve derinin daha derin kısımlarını etkilediğinde kaşıntı, kızarıklık meydana getirir.
  • Derinin yüksek ısıya maruz kalması, aşırı güneş ışığı, çok soğuk hava, basınç ve titreme gibi fiziksel faktörlerin tetiklemesi sonucu meydana çıkabilir.
  • Bazı kişilerin hassas cilde sahip olduklarından dolayı her hangi bir ovalama sert kaşıma sonucu deride kabarık kızarıklıklar ve kabarcıkların meydana gelmesine neden olur bu durumda bir çeşit kurdeşen oluşumuna neden olur.

  Kronik kurdeşen hastalığına bazı hastalıklarda neden olabilir. Kanser, troit hastalığı, bağışıklık sistemini tutan hastalıklarda kronik kurdeşene neden olabilir.

  Kronik kurdeşen tedavisi: Kurdeşen tedavisinde ilk önce kurdeşen oluşumuna neden olan faktörler araştırılır ve neden olan unsurların alımına son verilir. Kurdeşene başka bir sistemik rahatsızlığı neden olmuş ise ilk önce o rahatsızlık tedavi edilmelidir.

  Kronik kurdeşen yol açtığı şikayetler için antihistaminikler verilir. Hekimin teşhisine göre antihistaminiklerin yanında başka ilaçlarda verilebilir. Kronik kurdeşenin oluşm]]> Yüzde Kurdeşen https://www.kurdesen.gen.tr/yuzde-kurdesen.html Sun, 02 Dec 2018 19:52:30 +0000 Yüzde kurdeşen, çok eski zamanlardan beri insanlarda var olan bir hastalıktır. Direk olarak bir cilt hastalığı olan kurdeşen, kesinlikle tedavi ihtiyacı duyan bir hastalık olduğu için gerekli olan tedavilerin yapılması şarttır Yüzde kurdeşen, çok eski zamanlardan beri insanlarda var olan bir hastalıktır. Direk olarak bir cilt hastalığı olan kurdeşen, kesinlikle tedavi ihtiyacı duyan bir hastalık olduğu için gerekli olan tedavilerin yapılması şarttır. Özellikle yüzde oluşan kurdeşen rahatsızlığı birçok insanda sağlık problemleri kadar estetik problemleri de meydana getirdiği için kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Genellikle yüz bölgesinde gruplar halinde ortaya çıkarak kabartı ve kızarıklığa neden olduğu için belli olmama ya da görünmeme gibi bir durum bu hastalıkta söz konusu değildir. Bu hastalık aslında bir deri reaksiyonudur. Bazı özellikleri insanlarda sık görülen alerjik reaksiyonlara benzer. Özellikle kabarmalar, kızarıklıklar, kaşıntılar ve deri döküntüleri en benzer durumlardır. Birçok kişi yüzde kurdeşen oluşumunu bir alerjik durum ile karıştırırlar. Bu durum net olarak uzman bir doktorun yapacağı testler ve muayeneler sonrasında ortaya çıkarılabilir. Yüzde kurdeşen oluşumu durumunda çok ciddi bir şekilde dökülmeler meydana gelir. Meydana gelen dökülmeler, direk olarak sırayla görüldüğü için hastalık süresinde hiçbir şekilde iyileşme göstermez. Bir dökülme iyileşirken hemen ardından yeni dökülmeler meydana gelir. Bu durum vücudun sürekli olarak çalışmasına ve bu nedenle kişinin yorgun düşmesine neden olur. 


  Yüzde kurdeşen belirtileri:

  Yüzde oluşan kurdeşen sorunu tam olarak ortaya çıkana kadar birçok farklı hastalıkla karıştırılabilir. Bu nedenle net bir teşhis için doktorunuzla görüşmeniz gerekecektir. Bu nedenle ortaya çıkan belirtilere bakarak evde var olan kremleri ya da diğer deri ilaçlarını kullanmamanız tavsiye edilir. Eğer aşağıdaki belirtiler sizlerde de varsa kesinlikle doktorunuza başvurun.
  • Yüzde ve özellikle yanaklarda oluşan soluk kırmızı kabarıklıklar yüzde kurdeşen hastalığının en ilk belirtilerinden biridir. Bu rahatsızlık beraberinde kaşıntılı durumları da ortaya çıkarabilmektedir. Kaşıntılar zamanla artsa bile elinizden geldikçe kaşımamaya çalışın.
  • İnsanlarda yüz bölgesinde oluşan kurdeşen rahatsızlığı kaşıntıların ve kabarıklık durumlarının yanı sıra ciddi bir şekilde yanmaya da neden olabilir. Bu yanmalar için biraz soğuk uygulamalar yapabilirsiniz. 
  • İlerlemiş olan kurdeşen rahatsızlıklarında insanlarda bu yüz bölgesinde batma durumları da ortaya çıkabilmektedir. Eğer sizlerde de yanma ve diğer belirtiler ortaya çıkıyorsa sizlerde yüzde kurdeşen hastalığından şüphe duyabilirsiniz.
  • Son olarak belirtmek isterim ki her hastada olmasa bile özellikle çocuklarda kurdeşen hastalığının meydana gelmesi durumunda direk olarak şiddetli ateş ortaya çıkabilir. Bu ateş durumu bazı çocuklarda havale riski nedeniyle çok tehlikeli olabilir.
  Yüzde kurdeşen hastalığının görülme sıklığı: Bu hastalık çok yaygın bir şekilde toplumumuzda görülmektedir. İnsanların en az yüzde onu kile yirmisi kadarlık bir kısmı, yaşamı boyunca en az bir kez yüzde kurdeşen rahatsızlığını yaşar. Bu insanlar en az bir hafta boyunca kurdeşen ile sorunlar yaşayabilir. Bazı insanlarda bu durum uzun süreli olabilir. Öyle ki yıllarda yüzde kurdeşen sorunu yaşayan insanlar bile vardır. 

  Yüzde KurdeşenYüzde kurdeşen nasıl tedavi edilir

  Yüzde oluşan kurdeşen rahatsızlığında yapılacak olan tedavi direk olarak kurdeşen rahatsızlığının kişide kronik olarak mı yoksa akut olarak mı görüldüğüne bağlıdır. Akut olarak görülen yüzde kurdeşen rahatsızlığında kişide bu sorun en fazla 6 ay kadar sürer. Kronik kurdeşen hastalığında ise bu durum insanlarda 6 aydan daha fazla sürer. Bu durumlarda kurdeşen tedavisi için ilk olarak akut ya da kronik kurdeşenin ortaya çıkmasına neden olan durumlar ortaya çıkarılır. Bu durumlara gerektiği gibi müdahale edildikten sonra kişide kurdeşen belirtilerinin ortadan kaldırılması için gerekli olan hücre yenilenmesini hızlandırıcı k]]> Kurdeşen Dökmek https://www.kurdesen.gen.tr/kurdesen-dokmek.html Mon, 03 Dec 2018 14:50:48 +0000 Kurdeşen dökmek, Kurdeşen iki türlüdür, 2-6 saat arasında döküntülerin ortaya çıkması durumuna akut kurdeşen, 6 haftadan fazla devam edenine kronik kurdeşen denir. Kurdeşen kırmızı renkli döküntüler ile seyreden kaşınt Kurdeşen dökmek, Kurdeşen iki türlüdür, 2-6 saat arasında döküntülerin ortaya çıkması durumuna akut kurdeşen, 6 haftadan fazla devam edenine kronik kurdeşen denir. Kurdeşen kırmızı renkli döküntüler ile seyreden kaşıntılı bir deri hastalığıdır. Kabarıklıklar genellikle 0,5-1 saniye arasında değişen ödemli şişlikler şeklinde seyreder. Ciltte oluşan bu kabarıklıklar tek tek olduğu gibi, tüm vücudu saran geniş alanlar şeklinde görülebilir.

  Kurdeşen dökmek: Kurdeşen bulaşıcı bir hastalık değildir.  Döküntülerin fazla olması bulaşıcı gibi görünse de, dokunmakla başkasına bulaşmaz. Kurdeşen toplumda sıkça görülen bir hastalıktır. Kurdeşenin çok çeşitli nedenleri vardır, katkı maddesi içeren gıdalar,içinde boyalı maddeler olan gıdalar, yumurtalar, balıklar etler ve bunlara benzer gıdalar kurdeşene neden olabilir. Gıda nedenyle daha çok akut kurdeşen gelişir, ayrıca sık olarak ağrı kesici kullanmak, antibiyotik kullanmak, astım ilaçları  kurdeşene sebep olabilir. Bunların dışında enfeksiyonlar,safra kesesi iltihabı, hepatit, tüberküloz, guatr, trioid, stres, alerjik astım olanlarda soğuk basınç, güneş, egzersiz, çocukluk dönemi eklem romatizması gibi hastalıklarda kurdeşene neden olabilir.

  Kurdeşen dökmek belirtileri: Kurdeşenin belirtileri farklı şekillerdedir. Düğüm düğüm veya bakla bakla şeklinde kabarmalar gibi tarif edilebilir ve kaşıntılı, yanmalı bir durumdur. Kurdeşenin tanısını dermatoloji uzmanının yapacağı fiziki muayenede belirtilerin görülmesi ve bazı tetkikler ile koymak mümkündür. Kurdeşen döküntülerinin başladığı an mutlaka doktora başvurmak gereklidir.

  Kurdeşen DökmekKurdeşen dökmek tedavisi: Kurdeşen akut ve kronik olmak üzere iki farklı şekilde tedavi edilir. Akut kurdeşen ilk olarak acil servislerde tedavi edilir ve daha sonra da mutlaka cildiye bölümüne sevk edilir. Akut kurdeşen genellikle kısa süreli olduğu için tedavisi de kısa süreli olur. Kurdeşen de öncelikle altta yatan başka hastalığın varlığı tespit edilir ve ona göre tedavi uygulanır. Kurdeşene neden olan başka hastalık varsa onun tedavisi yapılır. Kurdeşen tedavisinde doktorun verdiği reçetedeki ilaçları şikayetlerin geçmesi için düzenli olarak kullanmak gerekir.
  ]]>
  Kurdeşen Alerjisi https://www.kurdesen.gen.tr/kurdesen-alerjisi.html Tue, 04 Dec 2018 11:32:58 +0000 Kurdeşen alerjisi, hemen hemen her yaşta görülebilen bir durumdur. Özellikle çocuklarda bağışıklık sisteminin bazı durumları kabullenememesi nedeniyle bu alerji rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir. Kurdeşen alerjisi, insanl Kurdeşen alerjisi, hemen hemen her yaşta görülebilen bir durumdur. Özellikle çocuklarda bağışıklık sisteminin bazı durumları kabullenememesi nedeniyle bu alerji rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir. Kurdeşen alerjisi, insanlarda akut ya da kronik bir şekilde meydana gelebilir. Tabi ki bu iki kurdeşen türü arasında kut olan her zaman daha iyidir. Akut olarak meydana gelen kurdeşen alerjisi, etkilerini kısa süreli olarak gösterir ve birkaç gün ya da hafta içerisinde ortadan kaldırır. Ayrıca akut kurdeşen alerjisi, sadece yılın belli dönemlerinde alerjik olarak ortaya çıkar. Kurdeşen alerjisi eğer kronik olarak meydana geliyorsa bu durum kişi için çok daha kötü olacaktır. Çünkü akut kurdeşen alerjisi, insanlarda altı ayı geçkin bir şekilde ortaya çıkarak sorunlara neden olmaktadır. Bu gibi alerjik problemler etkilerini insanlarda uzun süreli olarak gösterdiği için estetik olarak da son derece olumsuz durumlara neden olmaktadır. Eğer sizlerde de bu gibi durum varsa sorunun daha da ilerlemesini beklemeden uzman bir doktora giderek gerekli olan tedavilerinizi olmalısınız. Kurdeşen alerjisinin çok farklı nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenlerden biri ya da birkaçının insanlarda meydana gelmesi durumunda direk olarak vücut tepki vererek bu alerjik durumu ortaya çıkarmaktadır. Kurdeşen alerjisinde de diğer alerji türlerinde olduğu gibi sorun direk olarak insanlarda bağışıklık sistemindedir. 

  Kurdeşen Alerjisinin Oluşma Nedenleri
  • Kurdeşen alerjisi, insanların son zamanlarda evcil hayvanlara yakınlaşması nedeniyle oluşan bir durumdur. Bu alerji hastalığının meydana gelmesine neden olan en önemli nedenlerden biri evcil hayvanlardır. Kimi zaman evcil bir köpek, kimi zamanda evcil bir kedi bu duruma neden olabilmektedir. Eğer sizlerde de bu gibi alerjik hastalıklar varsa evcil hayvanlardan biraz daha uzak durabilirsiniz. 
  • İnsanlarda uzun süre denize girilmemesi ya da ilk kez denize girilmesi durumunda deniz suyu içerisindeki mineraller ve diğer maddeler direk olarak kurdeşen alerjisi ya da diğer alerji türlerinin oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle ilk denize girişinizde biraz daha dikkatli olabilirsiniz. 
  • İnsanların tıbbi olarak ya da bitkisel olarak çeşitli hastalıklar nedeniyle kullanmış oldukları birçok ilaç, kurdeşen alerjisi oluşum nedenleri arasında yer almaktadır. Eğer sizlerde farklı ilaçlar kullanıyorsanız bu durumu doktorunuzla mutlaka paylaşmalısınız.
  • Bazen insanların piknik alanlarında herhangi bir böcek ya da sinek ısırması gibi durumlarda da kurdeşen alerjisi bölgesel olarak ortaya çıkabilir. Eğer son zamanlarda böyle hayvanların bulunduğu ortamlarda bulunmuşsanız bu durumuda doktorunuzla paylaşmalısınız. 
  • Bazen insanlarda güneş ışığı kurdeşen nedenlerindendir. Cildin güneş ışığına uzun süre maruz kalması durumunda bu gibi alerjik reaksiyonlar göstermesi normaldir. 
  Kurdeşen AlerjisiKurdeşen Alerjisi Belirtileri Nelerdir

  Kurdeşen alerjisinin insanlarda meydana getirmiş olduğu en büyük belirti, deri üzerindeki kızarıklıklardır. Bu kızarıklıklar çok hızlı bir şekilde ortaya çıkacağı için bir sabah uyandığınızda bu durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ortaya çıkan kızarıklıklar, vücudun her yerinde oluşabilir. Ayrıca bu kızarıklıklar çok ciddi bir şekilde kaşıntıya neden olacaktır. Kaşıntı durumları, direk olarak dökülmeye de neden olacağı için kurdeşen alerjisi görülen insanlarda sorunların sorunları doğuracağı bilinmelidir. Bu alerjinin diğer belirtileri ise mide bulantısı ve kusma, kaşıntı, yanma, batma, deride dökülmeler ve yüksek ateş sorunlarıdır. 

  Ne Yapılabilir

  Kurdeşen alerjisi olan insanlarda yapılması gereken en önemli şey tabi ki alerjenlerden uzak durmaktır. Bu gibi alerjiler, genellikle insanlarda tüketilen besinlerden kaynaklanır. Bu nedenle kurdeşen alerjisi görülen insanlarda kesinlikle kol]]> Kurdeşen Bulaşıcımıdır https://www.kurdesen.gen.tr/kurdesen-bulasicimidir.html Tue, 04 Dec 2018 21:29:10 +0000 Kurdeşen bulaşıcı mıdır; vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen etrafı kızarık olan, ortası soluk, yüzeysel bir şekilde ve kaşıntılı cilt döküntülerine kurdeşen adı verilir. Kurdeşen, çoğu insanda Kurdeşen bulaşıcı mıdır; vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen etrafı kızarık olan, ortası soluk, yüzeysel bir şekilde ve kaşıntılı cilt döküntülerine kurdeşen adı verilir. Kurdeşen, çoğu insanda yaygın bir şekilde görülen bir cilt problemidir. Avuç içleri ve ayak tabanları dışında bulunan yerler de görülen  kırmızı, şiş ve kaşıntılı olan bu cilt problemini hayatınızın bir döneminde yaşamış olabilirsiniz.  Toplumda kurdeşen olarak bilinen bu hastalık adını ısırgandan almaktadır. Ciltte meydana gelen döküntü ve kızarıklık ısırgan otunun ciltte yarattığı sorunlarla benzer olduğundan dolayı bu şekilde adlandırılmıştır.

  Plak şeklinde olan  döküntüler genel olarak 20 dakika ile 3 saat arasında devam edip iz bırakmadan ortadan yok olurlar. Yok olan bu cilt problemi daha sonra başka bir yerde tekrar oluşur. Deride ki kızarık olan alanlar birleşerek büyük, yuvarlak ya da düzensiz bir görüntüye neden olurlar. Eğer kızarıklığın üzerine bastıracak olursanız oluşan bu kızarıklıklar beyazlaşır ve solar. Yaygın olan kaşıntı ve yanma hissi çok sık görülür. Tek bir plak 24 saatten daha uzun sürmez fakat tekrarlayarak sürebilir ve bu durum kronik bir hal alabilir. Kurdeşen hassas ve alerjik bünyeye sahip kişilerde daha fazla görülmektedir.

  Kurdeşen Bulaşıcımıdır

  Kurdeşen Neden Olur

  Deride bulunan damarların geçirgenliğinin artması ya da genişlemesi sonucunda dokuya kanının sızmasıyla  meydana gelen bu hastalık, deride daha derin bölgeleri etkilediği zaman kaşıntı ve kızarma olmadan ağrı ve şişlikle kendini gösterir. Bu da anjiyö-ödem olarak adlandırılır. Kurdeşen hastalığı toplumda yüzde 15-20 arasında görülmektedir. Kurdeşen hastalığı  kadınlar da ve çocuklar da daha fazla görülür. Genellikle 20 ile 40 yaşları arasında fazla görülür. Kurdeşen, bahar mevsiminde deri alerjisi yaşayan kişilerde artışa neden olur ancak kurdeşenin tek sebebi polenler değildir. Sebepleri arasında geçirilen enfeksiyonlar, ilaçlar, genetik hastalıklar, böcek sokmaları, bazı iç hastalıklar, besinlerde bulunan katkı maddeleri, fiziksel uyaranlar da kurdeşeni tetikler. Kurdeşene neden olan en önemli sebepler arasında stres gelmektedir. Çok fazla stresli olan kişiler de daha fazla görülür.

  Kurdeşen Bulaşıcı Mıdır

  Halk arasında bulaşıcı olduğu düşünülse de kurdeşen kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir.

  Kurdeşen Hastalığı Kaç Günde Geçer

  Kurdeşen yaklaşık olarak 6 hafta kadar sürebilir ve bunun nedeni tespit edilerek tedavi edilir. Kronik kurdeşen hastalığı ise 6 haftayı geçen bir süre zarfında görülür. Kronik kurdeşenin sebebi yüzde 70-80 oranında bulunamamaktadır. Bunların bir kısmında hastalığı tetikleyen psikolojik etkenler oluyor.

  Kurdeşen Hastalığı Tehlikeli Midir

  Kurdeşen hastalığı bazı durumlarda ciddi sorunlara yol açmaktadır. Örneğin solunumla ilgili problemlere, dudaklar da gözler de, el ve ayaklar da şişmelere neden olabilir. Sistemik anaflaksi ( şok ) ise hayati risk oluşturan bir tablodur.

  Kurdeşen Belirtiler Nelerdir;

  • Kurdeşenin en belirgin özelliği ciltte oluşan 1-2 cm çapında kırmızı, kabarık, kaşıntılı ve yer değiştiren döküntülerin oluşmasıdır. Kabarıklıklar genel olarak yüz bölgesinde, kollar da, bacaklar da, ve parmaklar da ortaya çıkmaktadır.
  • Kurdeşenin önemli sebepleri arasında stres, fiziksel nedenler, cilt dışı sistemik rahatsızlıklar, bazı cilt sorunları ve ailesel hastalıklarda bu sebepler arasında yer alır.
  • Kurdeşen hastalığının iki türü vardır. Her ikisinde de döküntünün görünümü aynıdır. Fakat süreleri farklıdır.
  • Akut hastalık genellikle 24 saat içerisinde düzelme gösterir. Tekrarlayan ürtiker plaklar nadir olarak 1 aya kadar devam eder ve her yaş gurubunda görülür. Kronik olan kurdeşenden daha fazla rastlanır.
  • Akut ürtiker parazit, bakteri, mantar, virüs biçiminde ki enfeksiyonlar bunun haricinde fıstık, fındık, yumurta, süt, balık, kabuklu deniz ürünleri, ilaç re]]> Bebeklerde Kurdeşen https://www.kurdesen.gen.tr/bebeklerde-kurdesen.html Tue, 04 Dec 2018 22:34:29 +0000 Bebeklerde kurdeşen, alerjik deri döküntülerine kurdeşen (ürtiker) diyoruz. Bebeklerde, doğdukları andan itibaren çeşitli deri döküntüleri gelişebilir. İlk belirtileri, kafada, boyunda ve göğüste olan kırmızı Bebeklerde kurdeşen, alerjik deri döküntülerine kurdeşen (ürtiker) diyoruz. Bebeklerde, doğdukları andan itibaren çeşitli deri döküntüleri gelişebilir. İlk belirtileri, kafada, boyunda ve göğüste olan kırmızı noktalardır. Bebeklik çağında ürtikerin en sık nedeni enfeksiyonlardır. İkinci sırada, gıda alerjileri gelir. Bunlardan bazıları, yavaşça ortaya çıkıp, Kendiliğinden kaybolurken bir kısmı da çocuğun bir hastalığı ya da alerjisi olduğu anlamına gelir. Çocuk daha önceden duyarlı olduğu bir ilaç içer, bir bitki veya hayvanla temas eder veya gıda alırsa vücutta alerjiye neden olan histamin adlı bir madde salgılar. Histaminin de deride şişme, kızarma, kaşıntıya neden olumsuz bir etkisi vardır.

   Bebeklerde kurdeşen belirtileri nelerdir

   Ürtiker bulguları ve belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. Ürtiker olan bireylerde sindirim sisteminde parazitlerin varlığı ve ilaç alerjileri de vardır. Ürtiker bulguları ve belirtileri arasında bulunan bir çok neden vardır. Ürtiker olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti ve bulgularda belirgin düzelme görülür. Bebeğinizin vücudunun çeşitli yerlerinde görülen, ortalarında beyaz uçları olan kırmızı döküntülerdir. Bunlar da, zaman içinde tedavi gerektirmeksizin geçmelerine rağmen, bazen daha ciddi sivilcelerle karıştırabilirler. Herhangi bir bölgede oluşması ve yayılması mümkündür. Kırmızı pullar şeklinde vücut üzerinde hızlı bir şekilde yayılır. Yüksek bir ısıya maruz kalındığında kaşıntı ve yayılma çok daha fazla görülür. Bazılarının üzeri ise kepeğimsi görüntüdedir, pul pul dökülür. Kaşıntı özellikle gece yarıları ve çok sıcak alanlarda meydana gelir ve kişiyi depresyona götürecek derecede yoğundur. Kızarıklıklar genellikle kabarcık halinde ve küçük boyuttadır, yayılma süreleri çok hızlıdır ve ve kaşındıkça daha yoğun rahatsızlığa sebebiyet vermektedir.

   Bebeklerde Kurdeşen

   Bebeklerde kurdeşen tedavisi nasıl yapılır

   Tedavi aşamasında ilaçlar ve kremler önerilmektedir. Doktor, teşhis sonrası hastalığın derecesine bağlı olarak, ilaç ve merhem kullanmanızı tavsiye edecektir. İlaçların devamlılığında hasta, daha rahat bir duruma gelecektir. Uyarmak istediğim en önemli nokta, ilaçlar tamamen bittikten sonra hastalık tümüyle yok olmaz. Çok sıcak alanlarda bulunduğunuzda ya da alerjiye sebep olan besinlerden aşrı tüketildiğinde, hastalık yeniden baş gösterecektir. Özellikle, yağlı besinler, alerjiyi tetiklemektedir. Ek olarak, cips, çikolata ve kola gibi yiyecek ve içeceklerden tüketildiğinde alerjiye kapılarınızı açmış bulunursunuz. Aşırı tükettiğinizde, hastalık yeniden baş gösterecektir. Ne olursa olsun, herhangi bir ürünü aşırı şekilde tüketmemeye gayret gösterin. özellikle yağlı besinler alerjiyi tetiklemektedir. İlaç tedavisinde öneriler olacaktır, sizin de yapabileceğiniz şeyler de mümkün.. Hastalık döneminde, vücudunuzu serin tutmaya özen gösterin, kaşıntı arttığında ılık bir duş rahatlatacaktır. Kurdeşen hastalığının bitkilerle de tedavisi de mümkündür.

   Bebeklerde kurdeşen doğal şifalı bitkilerle nasıl tedavi edilir 

   • Kedi otu, bazı herbalistler, anksiyete ya da stres sonucu ortaya çıkan kurdeşenin tedavisi için, son derece güçlü bir doğal sakinleştirici olan kedi otu çayı, içilmesini öneriyorlar.
   • Aloe vera, kurdeşenli bölgeye sürüldüğünde, daha yararlı olan bir merhemdir.
   • Yulaf ezmesi, şiddetli kaşıntıyla seyreden, kurdeşene iyi gelen yulaf ezmesini sıcak suyu olan, küvetin içine bir kaç parça atın. ne kadar iyi geldiğini görüp sizde şaşıracaksınız.
   • Nane, çayı da nane banyosu da kurdeşene iyi gelen yöntemlerden bir tanesidir. Nanenin içeriğindeki temel maddelerden biri olan mentol, kaşıntı giderici özelliğine sahiptir.
   • Maydonoz, (petroselinum crispum) yapılan bir bilimsel araştırmada, maydonozun histamin, salgılamasını engellediğini ortaya koymuştur. Eğer, kurdeşen olan bi]]> Kurdeşene Ne İyi Gelir https://www.kurdesen.gen.tr/kurdesene-ne-iyi-gelir.html Sat, 25 Jan 2020 11:29:07 +0000 Kurdeşene ne iyi gelir, Kurdeşen hastalığı, tıptaki adıyla (Ürtiker) olarak bilinmektedir. (Mukozaların kısa süreli kaşıntılı kabarıklıklarına verilen isimdir) Deri, deride değişik büyüklüklerde oluşan, lez Kurdeşene ne iyi gelir, Kurdeşen hastalığı, tıptaki adıyla (Ürtiker) olarak bilinmektedir. (Mukozaların kısa süreli kaşıntılı kabarıklıklarına verilen isimdir) Deri, deride değişik büyüklüklerde oluşan, lezyonlar, hafifçe kabarıklıklar ve şiddetli kaşıntılardır. Bazen de kümeler halinde olur. Ürtiker, ciltte aniden başlayan alerjik reaksiyonu olarak tanımlanır. Kurdeşen, bulaşıcı bir hastalık değildir. Başka birine bulaştırmak mümkün değildir.

    Kurdeşen hastalığına bağlı faktörler şunlardır,

    • Besin maddeleri, yer fıstığı, baklagiller, deniz kabukları, balık, yumurta, süt, buğday, çilek, domates, ıspanak, patlıcan
    • Organik maddeler, prezervatifler, lateks, venomlar
    • İlaçlar, penisilin, aspirin, insülin, aşılar, kas gevşeticileri, safra tuzları
    • Aeroallerjenler, polenler, mantarlar, hayvan tüyü
    • Enfeksiyonlar, viral (CMV,EBV, hepatit virüsleri) parazit, fungal ve bakteriyel

    Kurdeşene Bağlı Enfeksiyonlar, özellikle çocuklarda, vücuda girmiş olan mikrop, salgıladığı kimyasal maddeler ya da vücudun kendini koruması için salgıladığı kimyasallar, ürtiker hastalığına neden olabilir. Bir boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, sinüzit, idrar yollarında enfeksiyon gibi, rahatsızlıklar neticesinde ürtiker açığa çıkabilir.

    Kurdeşene Ne İyi Gelir

    Kurdeşene doğal şifalı bitkiler,

    • Doğal antihistaminler, papatya, yabani mercanköşk, sedefotu, fesleğen, ekinezya, rezene, incir, greyfurt, çarkıfelek çiçeği, tarhun, çay, kekik ve civan perçemi doğal antihistaminleri içerir.
    • Zencefil, 250 gr. kadar zencefili büyük bir kase içine 4 litre suya karıştırıp, beş dakika kadar bekletilir. elde edilen solüsyonu bir banyo küvetine döküp, bir süre bu şekilde kaldıktan sonra, bir süngere dökülen papatya çayı ile bütün vücudunuzu temizleyerek öneriliyor.
    • Süpürge otu tohumu, bir yemek kaşığı süpürge tohumunu havanda ezdikten sonra, günde iki defa (sabah-akşam) aç karnına bir kaç yudum su ile içilir. Kurdeşene karşı %60-%70 oranında etkilidir.
    • Eğrelti otu, elimizle ufaladığımız eğrelti otunu suyun içine katın. Ayva ağacının dibinden bir avuç toprak alıp, o suyun içine ilave edin. Bu su ile haftada 3 kere banyo yapılır.
    • Maydonoz, bir parça maydonuzun suyunu sıkıp, havuç ve domates gibi sebze sularıyla karıştırılırsa, faydalı olacaktır. Maydonozun histamin salgılanmasını, engellediği ortaya çıkmıştır.
    • Domuz otu, tohumlarından alınan domuz otu, kurdeşen, egzama, sedef yaralarını yakmak için, kullanılan bir solüsyondur. Çayını yapmak için, 705 ml. Kaynar suya ili çay kaşığı domuz otu tohumu atıp, dinlenmeye bırakılarak içmeye devam edilir.

    Kurdeşene doğal bitkisel yağlar,

    • Papatya yağı, bir yada iki damla papatya yağını, kurdeşen'li  bölgeye damlatıp, masaj yapılır.
    • Frenk kimyonu yağı ve oğul otu, 70-80 gr. Margarinle bu yağların her birinden, bir kaç damla karıştırılarak, kurdeşen kaşıntılarını rahatlatan harika bir merhemdir.

    Kurdeşene faydalı terapiler,

    • Hömeopati
    • Aromaterapi
    • Geleneksel çin terapileri
    • Besin terapileri
    • Akupuntur
    • Çiçek esansları
    • Alerji ve strese iyi gelen terapiler
    ]]>
    Çocuklarda Kurdeşen https://www.kurdesen.gen.tr/cocuklarda-kurdesen.html Thu, 06 Dec 2018 11:08:22 +0000 Çocuklarda kurdeşen, Ürtiker olarak da bilinen bir deri hastalığıdır. Belirleyici özelliği, yoğun kaşıntının eşlik ettiği deri döküntülerinin olmasıdır. Deriden daha kabarık olan Ürtiker plağı, sınırl Çocuklarda kurdeşen, Ürtiker olarak da bilinen bir deri hastalığıdır. Belirleyici özelliği, yoğun kaşıntının eşlik ettiği deri döküntülerinin olmasıdır. Deriden daha kabarık olan Ürtiker plağı, sınırları belirgin ve yuvarlakça bir görünüm gösterir. Derinin tekrarlayabilen bir rahatsızlığı olup, ciltte boyutlar birkaç mm'den 8-10 cm'ye kadar değişebilen ebatlarda kızarık, kabarık, sınırları belli ve kaşıntılı deri bulgularıdır. Deride olan her bir belirti genellikle 1-24 saatte kaybolurken, biraz yakınında yeni bir benzer bulgu oluşabilir. Ürtiker, kolay kolay başka bir hastalıkla karışan özellikler göstermez. Ürtiker'li olan hastaların yarısında tekrarlayan Anjioödem öyküsü de bulunur. Tek başına anjioödem görülmesi nadir bir durumdur. Ürtiker ve Anjioödem çoğunlukla yaşamı tehdit edici değildir. Deri ve cilt altında benzer görünüm veren sınırları daha az belirgin, kabarıklık, şişme, kaşıntı, ya da yanma, batma hissi şeklinde ortaya çıkan belirtilerdir. Ürtiker ve Anjiöodem oldukça yaygın olarak görülür. Özellikle devam eden sadece bir ya da birkaç defa ortaya çıkabildiği gibi daha nadir olarak değişik zamanlarda tekrarlayarak hatta aylarca yıllarca devam edebilir. Bulguların olmadığı dönemlerde çocuklar son derece iyi olup, cilt tamamen sağlıklı bir görünümdedir. Çocukluk yaşlarında her yaş içinde döneminde ilk bulgular ortaya çıkabilir. Geçmişinde ve ailesinde astım öyküsü olan kişiler, daha fazla risk altındadır.

    Çocuklarda kurdeşen tanısı nasıl konur

    Çocuklarda öykünün değerlendirilmesi, fiziki muayene ve alerji testleri ile tanı konur. Çocuklar genellikle yerini tam olarak belirleyemedikleri için, kaşıntıları olduğunu söylerler. Sonrasında tipik Ürtiker lezyonları belirir. Kaşıntı hissi hafif bir rahatsızlıktan, kişinin kendi cildinde soyulmalar yaratan kaşıntılara kadar değişik şekillerde olabilir. Ürtiker lezyon grupları kısa sürede belirir ve sonra kaybolurlar. Gün içerisinde lezyonlar tekrarlayabilir. Kaşıntı genelde şiddetli ve bulgular cilt bölümüyle sınırlıdır. Anjioödem gelişimi, bir kabarıklığın kenarından ya da bağımsız herhangi bir bölgeden başlayabilir. Ancak gelen bu derin ödem cilt ve cilt altı dokunun nisbeten daha gevlek olduğu, göz kapakları, dudaklar, eklem çevreleri ve genital bölgelerde kendini daha fazla gösterir. Bulgular hafif bir rahatsızlıktan basınç hissine ve nefes borusunda oluşabilecek olan ödem sebebiyle ağır bir nefes darlığına gidecek kadar değişik şekillerde olabilir. Alerji testleri çoğu hastada alerji bulunduğu için tanıyı destekleyici bir testtir. Alerji testleri her yaş grubuna yapılabilir. ve alerji uzmanları tarafından değerlendirilir. Elde edilen bulgular, rahatsızlığın tedavisinde yön vericidir.

    Çocuklarda Kurdeşen

    Çocuklarda kurdeşen nedenleri nelerdir

    En sık sebep, besinlere bağlı ve özellikle besinlerdeki katkı maddelerine bağlı olarak gelişir. Besinlerden renkli sakız, şeker, çikolata, bakkaldan alınacak süt, meyve suları buna neden olabilir. Fıstık, fındık, meyve, ürtiker yapabilir. Domates, çilek ve kabuklu deniz hayvanlarına karşı kişinin alerjisi olmadan da Ürtikere neden olabilir. Çocuklarda gelişen kurdeşenin nedenlerini sıralayacak olursak;

    • İlaçlar (Vitaminler dahil),
    • Enfeksiyonlar,
    • Anajezikler,
    • Parazitler,
    • Stres,
    • Romatizmal hastalıklar,
    • Sinek böcek sokmaları,
    • Fiziksel nedenler,
    • Diğer sistemik hastalıklar,

    Çocuklarda kurdeşen tedavisi nasıl yapılır

    Ürtiker ve Anjioödem'in tedavisindeki ilk önemli adım, hasta için tetikleyici olarak etki edebilecek faktörlerden (örneğin alerjisi var ise ilgili gıdalardan ve ilaç alerjenlerinden) korunmaktır. Hastalık değişik sürelerde ve tekrarlayarak seyredebilir. Bulgular ortaya çıktığında, bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. İlaçlar şurup, hap, merhem, iğne şeklinde alınabilir. Sadece deri bulgularıyla ortaya çıkan Ürtiker ve Anji]]> Kurdeşen Bitkisel Tedavi https://www.kurdesen.gen.tr/kurdesen-bitkisel-tedavi.html Fri, 07 Dec 2018 05:23:48 +0000 Kurdeşen hastalığı, deri döküntüleri ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Vücudun her hangi bir yerinde görülmesi mümkün olan bu rahatsızlık deri reaksiyonuna yol açar ve görülen bölgede kırmızı renklerde ka Kurdeşen hastalığı, deri döküntüleri ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Vücudun her hangi bir yerinde görülmesi mümkün olan bu rahatsızlık deri reaksiyonuna yol açar ve görülen bölgede kırmızı renklerde kabartıların oluşmasına neden olur. Vücutta oluşan soluk kırmızı renkli döküntüler, apansız bir şekilde meydana çıkar ve çoğunlukla birkaç saat içerisinde kendiliğinden geçer. Aynı zamanda tıpkı bir geri dönüşüm gibi kaybolan döküntülerin yerine yenisi gelir ve bölge de tekrar şişme oluşur.

    Kurdeşen bitkisel tedavi yöntemleri ile öncelikle safra ve karaciğerin temizlenme aşamasına geçilir. Kozmik olarak uygulanılan beden temizliği sayesinde safra ve karaciğer de meydana gelmiş bir takım olumsuzlukların düzeltilmesi mümkün olmaktadır. Bitkisel tedaviler yöntemleri ile arındırılan bu bölgelerin devamında, cildin görünümü iyileştirilir.

    Kurdeşen Bitkisel Tedavi

    Kurdeşen bitkisel tedavi;

    • Hindiba şerbeti
    • Sahdere şerbeti
    • Peynir suyu

    Uygulama; yukarıda yazılan bütün malzemeler karıştırılır ve bol, bol içilir.

    Kurdeşen için bitki çayları;

    Rezene, papatya, fesleğen, tarhun, yaban mersini ve çaydan meydana gelen bir karışım yapılıp günlük olarak tüketilmesi gerekir. İçmek için hazırladığınız bitkisel çayı banyo yapacağınız suyun içerisine de bir bardak katın ve kompres yapın. Hem içecek olarak, hem de vücut temizliği olarak kullanacağınız bitki çayları size hem içeriden, hem de dışarıdan yarar sağlayacaktır.

    Kurdeşen için şifalı bitkiler;

    Domuzotu; sedef, kurdeşen ve egzama hastaları için domuzotundan yapılmış bitkisel çay karışımı her gün tüketilmelidir. Bu çayı hazırlamak için öncelikle içerisinde kolar bulunmayan 750 suyu kaynatın. Su kaynayınca içerisine 2 çay kaşığı kadar domuzotu ekleyin ve 20 dakika dinlendirip için. Yalnız bu çayı her gün taze olarak hazırlayın ve bu şekilde tüketin.

    Zencefil; kurdeşen hastalığı olan kişiler için önemli bir bitkidir. Ancak bu bitkiyi çay olarak değil banyo suyuna katarak uygulayın. Bunun için 250 gr zencefili yaklaşık 4 litre suyun içerisine koyun ve 7 dakika kadar dinlendirin. Elde ettiğiniz zencefilli suyu küvetinizin içerisine dökün ve temizlenme işleminizi gerçekleştirin.

    ]]>
    Kurdeşen Tedavisi https://www.kurdesen.gen.tr/kurdesen-tedavisi.html Fri, 07 Dec 2018 05:43:59 +0000 Kurdeşen tedavisi için hastanın dinlenmesi ve buna neden olabilecek etkenlerin tespit edilmesi gerekir. Altta yatan sebep tedavi edilmedikçe ya da buna neden olan şey durdurulmadıkça belirtiler yok olmayacaktır. Kurdeşen Kurdeşen tedavisi için hastanın dinlenmesi ve buna neden olabilecek etkenlerin tespit edilmesi gerekir. Altta yatan sebep tedavi edilmedikçe ya da buna neden olan şey durdurulmadıkça belirtiler yok olmayacaktır. Kurdeşen tıp diliyle ürtiker, akut ya da kronik halde gelişme gösterebilir. Döküntülerin cilt altına kadar inmesi durumuna ise anjioödem adı verilir.

    Akut kurdeşen tedavisi nasıl yapılır

    Akut olanlarda buna sebep olan etken tespit edilirse, tedavi oldukça kolaydır. Nedene yönelik yapılacak tedaviyle, döküntülerin önüne geçilebilir. Kurdeşeni tetikleyebilecek olan hava sıcaklığı, sıcak banyo, aspirin kullanımı ve alkol alımı kesilirse faydası olacaktır. İlk aşamada sedatif olmayan antihistaminik ilaçların kullanılması, belirtileri ortadan kaldırmaya yeterli olacaktır. Döküntüler ilk 24-48 saatte baskılandığında, tedaviye 3 hafta devam edilmelidir. Alınan ilaçla baskılanamayan döküntüler için, farklı gruptaki Antihistaminikler tercih edilmelidir.  

    Kurdeşen Tedavisi

    Kronik kurdeşen tedavisi yapılır

    6 hafta veya daha uzun süreli olarak belirtilerin devam etmesi durumunda rahatsızlığın kronik olduğu düşünülmelidir. Burada da altta yatan neden tespit edilmelidir. Son yıllarda yapılan araştırmalar bu rahatsızlığın meydana gelmesindeki en büyük etkenin bağışıklık sistemi olduğunu tespit etmiştir. Bu nedenle bağışıklık sistemine yönelik tedavi uygulanmaktadır. Bağışıklık sisteminin dengeli olarak baskılanması ile kurdeşen tedavi edilebilmektedir. Bağışıklık sistemi baskılamak oldukça zordur. Bunun için bazı tedavi şekilleri geliştirilmiştir. Antihistaminik ilaçlarla birlikte kullanılarak, tedavinin başarılı olmasını sağlayacak olan bu yöntemler hastalara umut ışığı olmuştur. Bu yöntemler arasında sayabileceklerimiz;

    Plazmaferez (Kanın sıvı bölümünün değiştirilmesi): Özel bir cihazla kanın alınarak, sıvı bölümünün yani plazmanın alınması, hücrelere dokunulmadan, plazma yerine başka takviyeler konulmasıyla işlem gerçekleştirilir. Böylece kişinin kendi antikorları temizlenmiş olur. 2 ay arayla yapılan işlemlerle hastalarda iyileşme görülmektedir.

    Siklosporin: İlaçların hastalarda ciddi yan etkiler yapması durumunda bu yöntem faydalı olmaktadır. Bu yöntem bağışıklık sistemindeki T lenfositlerini baskılamaktadır. Bunu lenfositlerin içindeki mesajcı proteinlerin üretimini baskılayarak gerçekleştirmektedir. Hastalarda yan etkileri olabileceğinden ilacın kullanımı sırasında kontrol mekanizmasını doğru yapmak gerekir. Hipertansiyon, böbrek yetmezliği, kanda üre görülmesi problemleri yaşanabilir.

    Hidorksiklorokin ve Doksepin: Bu ilaçlardan özellikle Hidorksiklorokin  antihistaminiklerle kombine edilerek kullanıldığında tedavide olumlu sonuçlar alınmaktadır. Doksepin ise hastanın stres açısından rahatlamasını sağlayacak psikiyatrik bir ilaçtır. Tedavide diğer ilaçlarla birlikte kullanılması faydalı olmaktadır.

    ]]>
    Kurdeşen Tehlikelimidir https://www.kurdesen.gen.tr/kurdesen-tehlikelimidir.html Sat, 08 Dec 2018 00:19:37 +0000 Ürtiker bazen önemli sorunlara yol açabilir. Solunum proplemine, dudaklarda, gözlerde, el ve ayaklarda şişmelere neden olabilir. Sistemik anaflaksi (şok) ise hayati risk oluşturan bir tablodur Ürtiker bazen önemli sorunlara yol açabilir. Solunum proplemine, dudaklarda, gözlerde, el ve ayaklarda şişmelere neden olabilir. Sistemik anaflaksi (şok) ise hayati risk oluşturan bir tablodur
    Kurdeşen Tehlikelimidir]]>
    Kurdeşen Kaç Günde Geçer https://www.kurdesen.gen.tr/kurdesen-kac-gunde-gecer.html Sat, 08 Dec 2018 07:34:25 +0000 Akut kurdeşen 6 hafta kadar sürebilir ve bunun nedeni çoğunlukla tespit edilip tedavi edilebilir. Kronik kurdeşen ise hastalığın 6 haftayı geçmesi halinde sözkonusu olur. Kronik kurdeşende %70-80 oranında sebep saptanamıy

    Kronik kurdeşende %70-80 oranında sebep saptanamıyor. Bunların bir kısmında hastalığı psikolojik etkenler tetikliyor.
    Kurdeşen Kaç Günde Geçer]]>
    Kurdeşen Nedenleri https://www.kurdesen.gen.tr/kurdesen-nedenleri.html Sat, 08 Dec 2018 14:31:23 +0000 Kurdeşen nedenleri; kurdeşen birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir cilt hastalığıdır. Kurdeşende doğru teşhis ve tedavi için bir takım laboratuvar testlerinin yapılması gerekmektedir. Kurdeşen hastalı Kurdeşen nedenleri; kurdeşen birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir cilt hastalığıdır. Kurdeşende doğru teşhis ve tedavi için bir takım laboratuvar testlerinin yapılması gerekmektedir. Kurdeşen hastalığının toplumda görülme oranı %20-30 civarındadır. Kurdeşende oluşan cilt lezyonları tüm vücutta görülebileceği gibi belirli alanlarda da oluşum gösterebilir. Genellikle oluşan lezyonlar 24 saat içinde kendiliğinden kaybolur. Kaybolan kabartıların yanında yeni lezyonlar da oluşabilir.

    Aniden ortaya çıkan kurdeşen hastalığında, hastalığın neden kaynaklandığını tespit etmek daha kolaydır. Bu nedenler arasında, gıdalar, kimyasal içerikli maddeler, idrar yolu enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit ve bağırsak parazitleri yer alabilir. Ancak kronik kurdeşen hastalığında çoğu zaman neden bulunamamaktadır.

    Kurdeşen nedenleri arasında en sık karşılaşılan faktör gıdalara karşı oluşan hassasiyettir. Daha çok besinlerde bulunan katkı maddeleri kurdeşen hastalığında sorumlu olabilmektedir. Kurdeşen hastalığının ufak bir bölümü iç organlarda yaşanan bozukluklar nedeni ile ortaya çıkabilir.

    Kurdeşen Nedenleri

    Kurdeşen Nedenleri:

    Enfeksiyonlar: Özellikle çocuklarda vücuda alınan mikrop, salgıladığı kimyasal içeren maddeler ya da vücuda giren mikroba karşı vücudun kendini korumak için ürettiği kimyasal maddeler bizzat kurdeşene yol açabilir. Çok basit görülen bir bademcik enfeksiyonu, faranjit, idrar yolu ile alakalı gelişen iltihap, sinüzit, dişlerde oluşan çürüklerin neden olduğu akut enfeksiyonlar kendini kurdeşen hastalığı ile gösterebilir.

    Gıda Alerjisi: Kurdeşen bir gıdayı içmek ya da yemek sonucu oluşabilir. Tüketilen gıdanın alımından hemen sonra, bazen de birkaç saat sonra oluşum gösterebilir. Gıda alerjisinin tek olgusu kurdeşen değildir. Bazen ishal, mide bulantısı ve karın ağrısı gibi belirtiler ile de ortaya çıkabilir. Fakat en sık rastlanan belirtilerinden biri kurdeşendir.

    Fiziksel Faktörler: Soğuk, sıcak hava, güneş, su gibi fiziksel faktörler kurdeşen nedenleri arasında yer almaktadır.

    Stres: Stres kurdeşene neden olan en önemli faktörlerden bir tanesidir. Ancak çoğu kişi kurdeşenin stres nedeni ile ortaya çıktığını fark edemez. Kurdeşen hastalığında stres başlıca bir neden olmasa da oldukça önemli bir nedendir.

    Sinek- Böcek Sokmaları: Sinek ve böcek sokmaları kurdeşen hastalığında görülen en yaygın nedenlerdendir. Özellikle tahtakurusu sokması sonucu kısa bir süre içinde ortalama 1 santimetre boyutunda kırmızı lezyonlar oluşabilir. Sabah ilk uyanıldığında fark edilmeyip günün ilerleyen saatlerinde fark edilebilir. Kurdeşen ayrıca evcil hayvan da geçiş yapabilir. Bunların yanı sıra sivrisinek, karınca ve benzeri böceklerin sokması sonucu kurdeşen oluşabilir.

    Diğer Sistemik Hastalıklar: Kollajen doku hastalığına bağlı olarak kurdeşen görülme oranı oldukça fazladır. Bu rahatsızlığın mutlaka araştırılması ve tedavi edilmesi şarttır. Aynı zamanda ciddi anlamda kan ve farklı organlara bağlı gelişen hastalıklar da kurdeşene yol açabilir.

    ]]>
    Kurdeşen Nedir https://www.kurdesen.gen.tr/kurdesen-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 04:25:54 +0000 Kurdeşen nedir, Deride aşırı kaşıntıya neden olan ve küçük kızarıklar oluşturan kabarıklardır. Sadece belirli bir alanda görüleceği gibi tüm vücutta da açığa çıkabilir. Mukozalarda ortaya çıktığında s Kurdeşen nedir, Deride aşırı kaşıntıya neden olan ve küçük kızarıklar oluşturan kabarıklardır. Sadece belirli bir alanda görüleceği gibi tüm vücutta da açığa çıkabilir. Mukozalarda ortaya çıktığında son derece tehlikeli oluşumlardır. Daha çok erken yaşlarda ortaya çıkar ve daha sonraki yıllarda çık sık olmasa da 30 yaşından sonra tekrar artmaya başlar. Erkeklere oranla kadınlarda daha yaygın olarak görülür.

    Kurdeşen Belirtileri:

    Kurdeşen hastalığının en önemli belirtisi ciltte kabarık yapıda kızarıkların oluşmasıdır. Deride oluşan kabarıklar belirli yuvarlaklıkta bir görünüm sergiler. Kabarıklığın boyutu birkaç milimden santimetreye kadar ulaşabilir. Kenarları açık kırmızı olan plakların orta kısmı beyaz olur ve şiddetli kaşıntı ile belirir. Kabarıklıklar tüm vücuda yayılacağı gibi tek bir alanda da oluşum gösterebilir.

    Ödemli plaklar aniden ve çok çabuk oluşur. Ayrıca dakikalar ya da birkaç saat için ortadan kaybolabilir. Çocuklarda ishal ile birlikte kurdeşen hastalığı ortaya çıkabilir. Müshil, aspirin ve benzeri ilaçlar yine kurdeşene neden olabilecek yapıdadır. Öncelikle kurdeşen olmak üzere diğer alerjik hastalıkların oluşmasını başlatan birçok madde bulunmaktadır.

    Kurdeşen Nedir

    Kurdeşen Tanısı Ve Tedavisi:

    Hastalarda kurdeşen için öncelikle hastanın öyküsü alınır ve alerjik nedenleri tespit etmek için bazı testler uygulanır. Altta yatan nedene bağlı olarak kurdeşen hastalığında önce neden olan hastalığın tedavisi yapılır. Bu şekilde kurdeşen kendiliğinden ortadan kaybolur ve nüksetme olasılığı olmaz. Fakat nedeni tam olarak tespit edilemeyen kurdeşen hastalığında antialerjik ilaçlar kullanılmaktadır. Kullanılan ilaçlara rağmen kurdeşen hala devam ediyorsa kortizon ilaçları hasta için uygun görülebilir.

    Kurdeşen İçin Alınması Gereken Önlemler:

    • Cilde oluşan kaşıntıyı hafifletmek için mentol içerikli kremler uygulanmalıdır
    • Aspirin tarzı ilaçlardan kaçınılmalıdır
    • Cilt serin tutularak, egzersiz hareketlerden kaçınılmalıdır
    • Başka bir hastalık nedeni ile kullanılan ilaçlar varsa ilaçların yan etkilerine dikkat edilmelidir.
    ]]>
    Kurdeşen https://www.kurdesen.gen.tr/kurdesen.html Sun, 09 Dec 2018 17:14:02 +0000 Kurdeşen, vücudun herhangi bir alanında oluşum gösteren çevresi kızarık, orta kısmı soluk kaşıntılı ve döküntülü bir cilt rahatsızlığıdır. Kabarıklıklar, 2 mm’den 30 cm. boyutlarına kadar ulaşabilen plaklar Kurdeşen, vücudun herhangi bir alanında oluşum gösteren çevresi kızarık, orta kısmı soluk kaşıntılı ve döküntülü bir cilt rahatsızlığıdır. Kabarıklıklar, 2 mm’den 30 cm. boyutlarına kadar ulaşabilen plaklar şeklindedir.

    Plak şeklinde ortaya çıkan döküntüler, genelde 20 dakika ve 3 saat aralığında sürerek, iz bırakmadan yok olur. Fakat daha sonra vücudun farklı bir alanında oluşum gösterir. Deride oluşan kızarık alanlar birbiri ile birleşerek oldukça büyük, yuvarlak veya düzensiz bir görünümde seyredebilir. Oluşan kızartılara bastırıldığı zaman beyazlaşarak soluk bir görünüm alabilir. Plakların oluştuğu alanlarda yoğun kaşıntı ve yanma ortaya çıkabilir. Tek bir kurdeşen plağı en fazla 1 gün devam eder. Ancak sürekli nüksedebilir ya da kronikleşebilir. Kurdeşen iki farklı türde ortaya çıkabilir. Akut olarak gelişen kurdeşen, genellikle alerjiye yol açan bir madde sonucu oluşur ve birkaç saat ya da birkaç hafta devamlılığını sürdürebilir. Kurdeşen eğer 1,5 aydan daha fazladır devam ediyorsa kronik kurdeşen olarak adlandırılır.

    Kurdeşen

    Kurdeşen Neden Olur

    Kurdeşen, Deri damarlarında fazla gerginlik ve damarların aşırı genişlemesi nedeni ile hücreye kan sıvısı sızarak oluşum gösterebilen bir hastalıktır. Fazla derinlerde etkili olduğu zaman kızarıklık ya da kaşıntı haricinde yoğun ağrılara ve ödeme neden olabilir.

    Kurdeşen hastalığı toplumun genelinde %20 civarında ortaya çıkabilmektedir. Erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülen kurdeşen hastalığı 20 – 40 yaş aralığında daha fazla oluşum göstermektedir.

    Akut Kurdeşen Nedenleri:

    • Deniz ürünleri
    • Evcil hayvanlar
    • Süt, meyve ve kuruyemiş
    • Böcek sokmaları
    • bazı ilaçlar
    • enfeksiyon hastalıkları
    • yoğun stres
    • iç hastalıklar
    • genetik faktörler kurdeşen hastalığını tetikleyebilir.
    • Ayrıca Yüksek ateş ya da Hepatit B gibi enfeksiyonlar nedeni ile gerçekleştirilen kan nakli ve uygulanan aşılar da akut kurdeşene yol açabilir.

    Kronik Kurdeşen Nedenleri

    • Kronik gelişen kurdeşeni vücudun aşırı ısıya maruz kalması
    • Soğuk
    • Güneş ışığı
    • Basınç gibi fiziksel gelişen faktörler tetikleyerek açığa çıkmasına yol açmaktadır.
    • Ayrıca troit hastalıkları, kanser ve LUPUS gibi bağışıklık sistemi ile alakalı gelişen hastalıklarda kronik kurdeşene neden olabilmektedir.

    Kurdeşen Belirtileri Nelerdir

    Kurdeşen hastalığında en belirgin semptom 1 – 2 cm. boyutunda olan kızartı, kabarık, kaşıntılı ve sürekli yer değiştirebilen döküntüleridir. Oluşan kabarıklıklar daha sık kol, bacak, yüz ve parmaklarda oluşum gösterir.

    Kurdeşen hastalığı farklı iki türde ortaya çıkabilir. Her iki kurdeşen türünde de görünüm farklı değildir, ancak devam etme süreleri farklılık göstermektedir. Oluşan lezyonlar ortadan kaybolarak farklı alanlarda tekrar ortaya çıkabilir.

    Akut olarak ortaya çıkan kurdeşen döküntüleri en fazla 24 saat içinde yok olurken, nadir durumlarda 1 ay kadar devam edebilir. Akut kurdeşene kronik kurdeşene oranla daha sık rastlanır.

    Kurdeşen Nasıl Teşhis Ve Tedavi Edilir

    Kurdeşen nedeni ile doktora başvuran hastalarda öncelikli olarak hastalık öyküsü alınır. Daha sonra alerjik testler uygulanarak neden olabilecek hastalıklar araştırılır. Kurdeşene yol açan hastalık tespit edilerek nedene yönelik tedavi başlatılır. Altta yatan neden tedavi edildikten sonra çoğu zaman kurdeşen kendiliğinden ortadan kaybolabilir ve nüksetme olasılığı olmaz.

    Nedeni tespit edilemeyen kurdeşen hastaları için antialerjik ilaçlardan yararlanılır. Uygulanan ilaç tedavisine yanıt vermeyen hastalarda kortizon içerikli ilaçlardan yardım alınabilir.

    Kurdeşen Hastalığında Bitkisel Tedavi

    • Kurdeşen İçin Bitkisel Kür
    • 3 yemek kaşığı papatya çiçeği
    • 1 su]]>