Kurdeşen Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Kurdeşen Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen alerjisi, hemen hemen her yaşta görülebilen bir durumdur. Özellikle çocuklarda bağışıklık sisteminin bazı maddelere karşı aşırı tepki vermesi sonucu bu alerjik reaksiyon ortaya çıkabilmektedir. Kurdeşen alerjisi, insanlarda akut ya da kronik bir şekilde meydana gelebilir. Akut kurdeşen alerjisi, etkilerini kısa süreli olarak gösterir ve birkaç gün ya da hafta içerisinde ortadan kalkar. Kronik kurdeşen alerjisi ise daha uzun süreli olup, altı aydan daha uzun bir süre devam edebilir. Kronik kurdeşen alerjisi, estetik ve sağlık açısından daha ciddi sorunlara yol açabilir. Eğer bu tür bir durumla karşılaşıyorsanız, bir uzman doktora başvurarak gerekli tedavileri almalısınız.

Kurdeşen alerjisinin birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden biri veya birkaçı insanlarda meydana geldiğinde vücut, bu duruma tepki vererek alerjik reaksiyonlar oluşturur. Kurdeşen alerjisinde, diğer alerji türlerinde olduğu gibi sorun doğrudan bağışıklık sistemindedir.

Kurdeşen Alerjisinin Oluşma Nedenleri

  • Evcil hayvanlarla yakın temas: Evcil hayvanlar, kurdeşen alerjisinin en önemli nedenlerinden biridir. Kimi zaman evcil bir köpek, kimi zaman evcil bir kedi bu duruma neden olabilir.
  • Deniz suyu: İlk kez denize girme veya uzun süre denize girmeme durumunda, deniz suyundaki mineraller ve diğer maddeler kurdeşen alerjisine neden olabilir.
  • İlaçlar: Tıbbi veya bitkisel olarak kullanılan çeşitli ilaçlar, kurdeşen alerjisi oluşum nedenleri arasında yer almaktadır. Farklı ilaçlar kullanıyorsanız bu durumu doktorunuzla mutlaka paylaşmalısınız.
  • Böcek ısırıkları: Piknik alanlarında veya doğada bulunan böcek veya sinek ısırıkları da kurdeşen alerjisini tetikleyebilir.
  • Güneş ışığı: Cildin uzun süre güneş ışığına maruz kalması durumunda bu tür alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

Kurdeşen Alerjisi Belirtileri

Kurdeşen alerjisinin en büyük belirtisi, deri üzerindeki kızarıklıklardır. Bu kızarıklıklar çok hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve vücudun her yerinde oluşabilir. Ayrıca ciddi kaşıntıya neden olur. Kaşıntı nedeniyle deri dökülmeleri de görülebilir. Diğer belirtiler arasında mide bulantısı, kusma, yanma, batma hissi, deri dökülmeleri ve yüksek ateş yer alır.

Ne Yapılabilir?

Kurdeşen alerjisi olan kişiler, alerjenlerden uzak durmalıdır. Genellikle tüketilen besinlerden kaynaklanan bu alerji türünde, kola, çikolata, cips gibi yağlı besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir. Ayrıca güneş ışığına çıkmaktan kaçınmalısınız. Kaşıntıyı azaltmak için kaşınan bölgeleri kaşımamak, ciltte oluşacak tahrişleri önleyecektir.

Ek olarak, doktorunuzun önerdiği antihistaminik ilaçlar ve diğer tedavi yöntemleri de bu alerjinin belirtilerini hafifletebilir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için dengeli beslenme, düzenli egzersiz ve yeterli uyku da önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni