Kurdeşen Tedavisi Kurdeşen Nasıl Tedavi Edilir
11 Temmuz 2024

Kurdeşen Tedavisi Kurdeşen Nasıl Tedavi Edilir

Kurdeşen Tedavisi

Kurdeşen tedavisi için hastanın dinlenmesi ve buna neden olabilecek etkenlerin tespit edilmesi gerekir. Altta yatan sebep tedavi edilmedikçe ya da buna neden olan şey durdurulmadıkça belirtiler yok olmayacaktır. Kurdeşen, tıp diliyle ürtiker, akut ya da kronik halde gelişme gösterebilir. Döküntülerin cilt altına kadar inmesi durumuna ise anjioödem adı verilir.

Akut Kurdeşen Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akut kurdeşen durumunda, buna sebep olan etken tespit edilirse, tedavi oldukça kolaydır. Nedene yönelik yapılacak tedaviyle döküntülerin önüne geçilebilir. Kurdeşeni tetikleyebilecek olan hava sıcaklığı, sıcak banyo, aspirin kullanımı ve alkol alımı kesilirse faydası olacaktır. İlk aşamada sedatif olmayan antihistaminik ilaçların kullanılması, belirtileri ortadan kaldırmaya yeterli olacaktır. Döküntüler ilk 24-48 saatte baskılandığında, tedaviye 3 hafta devam edilmelidir. Alınan ilaçla baskılanamayan döküntüler için, farklı gruptaki antihistaminikler tercih edilmelidir.

Kronik Kurdeşen Tedavisi Nasıl Yapılır?

6 hafta veya daha uzun süreli olarak belirtilerin devam etmesi durumunda rahatsızlığın kronik olduğu düşünülmelidir. Burada da altta yatan neden tespit edilmelidir. Son yıllarda yapılan araştırmalar, bu rahatsızlığın meydana gelmesindeki en büyük etkenin bağışıklık sistemi olduğunu tespit etmiştir. Bu nedenle bağışıklık sistemine yönelik tedavi uygulanmaktadır. Bağışıklık sisteminin dengeli olarak baskılanması ile kurdeşen tedavi edilebilmektedir. Bağışıklık sistemini baskılamak oldukça zordur. Bunun için bazı tedavi şekilleri geliştirilmiştir. Antihistaminik ilaçlarla birlikte kullanılarak, tedavinin başarılı olmasını sağlayacak olan bu yöntemler hastalara umut ışığı olmuştur. Bu yöntemler arasında sayabileceklerimiz;

Plazmaferez (Kanın Sıvı Bölümünün Değiştirilmesi)

Özel bir cihazla kanın alınarak, sıvı bölümünün yani plazmanın alınması, hücrelere dokunulmadan, plazma yerine başka takviyeler konulmasıyla işlem gerçekleştirilir. Böylece kişinin kendi antikorları temizlenmiş olur. 2 ay arayla yapılan işlemlerle hastalarda iyileşme görülmektedir.

Siklosporin

İlaçların hastalarda ciddi yan etkiler yapması durumunda bu yöntem faydalı olmaktadır. Bu yöntem, bağışıklık sistemindeki T lenfositlerini baskılamaktadır. Bunu, lenfositlerin içindeki mesajcı proteinlerin üretimini baskılayarak gerçekleştirmektedir. Hastalarda yan etkileri olabileceğinden ilacın kullanımı sırasında kontrol mekanizmasını doğru yapmak gerekir. Hipertansiyon, böbrek yetmezliği, kanda üre görülmesi problemleri yaşanabilir.

Hidroksiklorokin ve Doksepin

Bu ilaçlardan özellikle hidroksiklorokin, antihistaminiklerle kombine edilerek kullanıldığında tedavide olumlu sonuçlar alınmaktadır. Doksepin ise hastanın stres açısından rahatlamasını sağlayacak psikiyatrik bir ilaçtır. Tedavide diğer ilaçlarla birlikte kullanılması faydalı olmaktadır.

Ek Bilgiler

Kurdeşen tedavisinde ayrıca aşağıdaki yöntemler de dikkate alınmalıdır:

  • Soğuk kompres uygulamak döküntülerin azalmasına yardımcı olabilir.
  • Stres yönetimi teknikleri, yoga ve meditasyon gibi yöntemlerle rahatlama sağlanabilir.
  • Doğru beslenme ve alerjenlerden kaçınma, belirtilerin şiddetini azaltabilir.

Unutulmamalıdır ki, kurdeşen tedavisinde doktor kontrolü ve önerileri ihmal edilmemelidir. Kendi kendine tedavi yöntemlerinden kaçınılmalı ve uzman hekimlerin yönlendirmesine göre hareket edilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kurdeşen Kaç Günde Geçer

Kurdeşen Kaç Günde Geçer

Kurdeşen Nedir?

Kurdeşen Nedir?

Haber Bülteni